Z 58 sesji RMT – 18 marca 2010 roku

By | Marzec 19, 2010

Niewątpliwie wydarzeniem sesji były uchwały mostowe. Początkowo wydawało się, że „gwiazdą” będzie uchwała o zgodzie na zaciągnięcie kredytu, służącego sfinansowaniu tej inwestycji. Szybko jednak okazało się (o czym każdy przenikliwy obserwator spraw miejskich wiedział), że skoro prezydent i skupiona wokół niego toruńska koalicja  PO i  PiS-u nie były wstanie zapewnić finansowania zewnętrznego dla budowy (mimo, że każda z tych partii rządziła w kraju !), to 440 milionów złotych stanowi dopiero połowę potrzebnych środków i modlić się trzeba, aby rozpaczliwe  zabiegi Michała Zaleskiego, od 8 lat prezydenta Torunia, tym razem okazały się skuteczne. Jeśli bowiem będzie inaczej, to nawet żałosne pisarstwo byłego prezydenta Zdzisława Boćka nie pomoże uniknąć dalszego zadłużenia. Przypominam  bowiem, PO RAZ KOLEJNY, że budowa nowego mostu to nie wybór; zadłużyć się czy nie, to konieczność życiowa Torunia – obowiązek, którego nie spełnił dotąd żaden prezydent odrodzonego Torunia, bez względu na to czy jest honorowym obywatelem naszego miasta, czy tylko żałosnym krytykantem.

Hitem jednak okazała się rezolucja w sprawie lokalizacji i budowy mostu tymczasowego. Autorzy rezolucji, popierani przez prezydenta Zaleskiego (!), nie wiedzą gdzie, nie wiedzą za ile, nie wiedzą kto, nie wiedzą co i na jak długo: wiedzą jedno, coś trzeba zrobić aby po Toruniu (czytaj: przez Wisłę) dało się jeździć. Dziwić musi jedynie, że to ci sami ludzie, którzy rządzą w Toruniu od 2006 roku, a w wypadku prezydenta i kilku radnych od 2002 roku. Dziwić musi jedynie, że pomysł taki pojawia się w dniu, gdy rozstrzyga się zręby finansowania nowego mostu, gdy (pomijając spóźnioną już dyskusję o lokalizacji i cenie nowej przeprawy) pojawia się REALNA szansa rozpoczęcia budowy. Dziwić ? Nie !

Jeszcze we wtorek, podczas komisji budżetu trzech członków komisji z PO wstrzymało się od głosu przy wydawaniu opinii do projektu uchwały o kredycie – prezydent zadrżał. Później odbyło się posiedzeniu klubu, na którym zapewne wypracowano kuriozalną rezolucję  i konferencja prasowa, na której przedstawiono pomysł. Kolejnym krokiem było spotkanie z M. Zaleskim, po którym ten ambitny polityk przyznał na sesji, że bez tęgich głów z PO, na siedem miesięcy przed wyborami, nie wpadł od ośmiu lat na pomysł by rozważyć możliwość budowy w Toruniu tymczasowej przeprawy ! Za to PO wpadła na pomysł, aby poprzeć jednak na sesji uchwałę o kredycie! Błazeństwo wyborcze i hucpa.

Skandal w tym, że wielu styranych codzienną przeprawą przez Wisłę mieszkańców uchwyci się pewnie myśli, że  można szybciej i taniej zbudować w Toruniu drugi most: że „byle jaki” – to co, że kosztowny (w budowie i utrzymaniu) – należy się !, że niczego nie rozwiąże – a może ? Pobudujemy go przecież z „oszczędności” na budowie prawdziwej przeprawy ! Codziennie przecież oszczędzamy kilkaset tysięcy złotych nie kupując nowego mercedesa. Już podczas sesji widziałem łzy strachu, że rezolucja nie przedzie. Już zdesperowana młoda kobieta, zapomina kto odpowiada za jej codzienną katorgę, już czepia się, JAK TONĄCY BRZYTWY, myśli, że jest nadzieja. Cyniczni politycy, w obliczu zbliżających się wyborów kiwają głowami. A to złodziej kradnąc Ci  samochód z przebitą oponą mówi: ciesz się nie będziesz musiał go naprawiać. Oszczędzam Twoje pieniądze. Smutne ? Smutne, ale w polityce liczy się skuteczność: zobaczymy kto jesienią będzie prezydentem, jaka partia sprawować będzie władzę w Radzie Miasta.

Był jeszcze drugi „hit” dnia. Pod koniec sesji po raz pierwszy (niektórzy historycy twierdzą, że po raz drugi) zabrał głos zasiadający ósmy rok w Radzie Edward Wiśniewski. Ale za to jak skutecznie: obronił pomysł prezydenta, aby na tzw. osiedlu Pancernych zorganizować cmentarz. Fakt, że miasto będzie musiało odkupić od Elany teren pod cmentarz oraz, że zapewne przekaże go bezpłatnie innemu podmiotowi (samo bowiem cmentarzy nie prowadzi) – nie przeszkodził radnemu w odparciu krytyki prowodyrów protestu (tak powiedział). A może właśnie o to chodziło ?

2 thoughts on “Z 58 sesji RMT – 18 marca 2010 roku

Dodaj komentarz